About

Ahoj! Jsme Šimon a Tereza z České republiky a rádi bychom byli součástí něčeho dobrého. Jedeme na 3 měsíce do indické školy vyučovat angličtinu a další předměty na prvním stupni v jedné z nejchudších oblastí Indie. Myslíme si, že vzdělání je v životě každého člověka základem, na kterém se dá stavět. Naší touhou je přinést dětem v New hope mission school kromě nových znalostí také jiný pohled na vzdělání a povzbudit je k dalšímu studiu.

Škola vznikla za podpory křesťanského sboru z České republiky v roce 2013. New hope mission school stojí ve státě Bihár a v současné době do ní chodí 170 dětí, které jsou rozděleny do 10 tříd, počínaje třídou mateřské školy. V dubnu 2017 jsme se byli ve škole podívat a seznámit se s učiteli, dětmi i prostředím. Byli jsme nadšeni vlídným přijetím a obrovským zájmem žáků. Náš delší pobyt může přinést dětem další zájem o vzdělání, které jim může pomoci k dosažení jejich snů.

//

Hi! We are Simon and Tereza from the Czech republic and we want to be a part of something helpful. We are going to Indian school for three months to teach English and other subjects of elementary school in one of the poorest areas of India. We think that education is a base in one´s life on which he can grow. Our hope is not only to bring the children in New hope mission school new knowledge but also to show them another view on education and to encourage them to study more.

The school was founded in 2013 with financial help of Christian church from Czechia. New hope mission school was built in state Bihar and there are currently 170 students signed. Students are divided into 10 grades beginning with nursery class. In April 2017 we visited the school to get to know the teachers and kids and also the environment. We were very excited about the kindness with which we were welcomed and about the interest of the students as well. Our longer stay can help the kids to develop even more interest in the education which cant hen lead to fulfilling their dreams.

Advertisements

Blog at WordPress.com.

Up ↑