OIS – Rambabu

Posledním, koho vám představíme, je hlava naší indické rodiny, strejda Rambabu. Je to bodrý chlapík, kterému velmi leží na srdci nejen škola, děti na intru, ale i misie. Rambabu je manžel Khusboo a mají spolu tři děti, které už znáte. // Last one to introduce is uncle Rambabu. He loves the school, all children and is very devoted to mission. Rambabu is husband of Khusboo and they have three children you already know.

výročí RaK (3)

 

Strejda nám po celou dobu je velkou oporou. Je starostlivý a laskavý. Také umí moc dobře vařit. Ke své práci přistupuje velmi zodpovědně a moudře. Rád si s námi povídá a i on za tu dobu, co jsme tady, udělal velký pokrok v angličtině! // Uncle is a big help for us. He is caring and kind. He can also cook very well. Rambabu takes his job very seriously and he is very wise. He also improved in english very much.

water battle (10)

Strejda pracuje dopoledne jako učitel hindštiny a odpoledne jezdí někdy na misii, někdy zůstává ve škole a stará se o hostel. Všechny děti tady má moc rád a občas jim vozí dobrůtky z města. // In the shool uncle teaches hindi, in the afternoon he either goes for a mission or he takes care about hostel boys. He loves them very much.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: